top of page
רוצים ייעוץ, הדרכה או טיפול - איך מתחילים?

ההכרות שלנו מתחילה כבר פה – אתם מוזמנים לקרוא עלי ולנסות להרגיש אותי בין המילים הכתובות. קבלת ייעוץ, הדרכה או טיפול מבוססים קודם כל על קשר בין שני אנשים ומצריכים אמון ותחושת נוחות. אם אתם מרגישים בנוח אז אפשר לעבור לשלב הבא, שבו נדבר בטלפון ונקבע להיפגש.

בפגישה הראשונה אני בעיקר אקשיב כדי ללמוד מכם מה מעסיק אותכ/ם וכדי להכיר אותכם. אוכל לספר לכם עוד עצמי אם נשארתם עם שאלות לגבי הכשרתי וניסיוני כמתאימים או לא למה שאתם זקוקים. יתכן שתהיו נבוכים, יתכן שתרגישו מיד בנוח, יתכן גם שתרגישו כי הכל טוב ויפה אבל אני לא בשבילכם. או שתחליטו שלא ברור לכם עדיין ואתם עוד לא רוצים להחליט האם להמשיך. כל האפשרויות הללו הם בסדר – כימיה אישית היא מרכיב חשוב כדי שתוכלו להפיק את המקסימום מהתהליך לשמו באתם אלי. ואם אין כימיה – זה לא אומר שום דבר שלילי לא עליכם ולא עלי. במקרה כזה, אם תרצו, אשמח לחשוב איתכם על איש מקצוע אחר שיוכל להתאים לצרכים שלכם.

ומה קורה במפגשים?

כלי העבודה העיקרי שלי הוא השיחה, אבל אני משלבת לעיתים גם שימוש במשחקים, קלפים, שאלונים. אני משלבת בין ראיה דינמית, ראיה קוגנטיבית-התנהגותית והסתכלות מערכתית – משפחתית. הראיה הדינמית מסתכלת על האנשים כמורכבים מקונפליקטים איתם אנחנו מתמודדים במהלך חיינו, ממנגנוני הגנה הבאים לשמור על נפשנו במצבים מסויימים אך אולי אינם יעילים לנו במצבים אחרים, ממערכות היחסים הראשוניות שלנו והשפעתם על מערכות היחסים האחרות בחיינו, מחלקים יותר מודעים וחלקים פחות מודעים שאיתם אנחנו מנהלים את חיינו, ממאפייני הסגנון שלנו (מבנה האישיות) ועוד. לפעמים נדבר על היחסים והחוויות, לפעמים נחווה אותם בתוך המפגש, לפעמים נלמד ביחד להכיר את המאפיינים וההעדפות האישיות של כל אחד מכם (כמו מה קורה כשיש הורה עם טמפרמנט פעיל שהילד שלו הוא בעל טמפרמנט איטי?) ולפעמים גם נלמד ביחד להכיר את הידע הקיים לגבי התפתחות ילדים והתמודדות עם מצבים שונים בחיים. בחלק מהמקרים אשלב עבודה לפי פרוטוקולים מוכרים בגישת הקוגנטיבית התנהגותית (CBT) שמיועדים לטיפול בפוסט-טראומה (PTSD) בעקבות אירועי חיים (כמו אובדן אדם קרוב, מצבי מלחמה, התערבות רפואית, גירושים, פגיעות מיניות, אלימות זוגית או משפחתית, תאונות ועוד) או פרוטוקולים לטיפול בחרדות (כמו חרדת פרידה, חרדה חברתית, חרדה טורדנית כפייתית OCD ). 

מי יהיה במפגשים? 

יכולים להיות מפגשים עם שני ההורים, מפגשים עם כל הורה בנפרד, מפגשים של שני ההורים עם הילד/ים, מפגש של הורה אחד עם ילד אחד (מה שמוכר כטיפול דיאדי) או שילוב של בני משפחה אחרים. המסגרת משתנה ומותאמת לתהליך העבודה האישי של כל משפחה. כיוון שמיקוד העבודה שלי הוא בתקופת בראשית הילדות - ההורים הם דמויות מפתח בטיפול בקשיים של הילדים ובהצלחת הטיפול, כך שלא מדובר בטיפול בילדים בלבד. הפגישה הראשונה היא עם ההורים ללא הילדים. 

האם טיפול אפשרי גם כשלא כל בני המשפחה מוכנים להשתתף?

כן. טיפול משפחתי זוהי גישה של התבוננות על האדם ועל מערכות היחסים שלו עם בני משפחתו. מבחינתי גם בן משפחה שאינו מוכן להגיע למפגש, נמצא רגשית במפגש. ההעדפה היא לנוכחות של כל המוזמנים, אך בתפיסה המשפחתית ניתן גם לעבוד עם בן משפחה אחד. 

ומה הלאה? כמה זמן יימשך הטיפול?

כיוון שהדרכה או טיפול הם אישיים אי אפשר ליצור תבנית אחידה לכולם. יהיו מקרים בהם תגיעו לשיחה אחת ותרגישו שזה מקדם אותכם. יהיו מקרים בהם אבקש כמה מפגשים לצורך הערכה של הקשיים ולפני שאוכל להציע לכם כיוון עבודה. קצת קשה לדעת בבטחון מה הלאה ועם זאת מסגרת הטיפול תהיה לרוב סביב 15-20 פגישות (כ-4-6 חודשים). בתום שלב זה, אפשר לבדוק מחדש מה הושג והאם ישנם צרכים נוספים.

האם מיד תרגישו שיפור?

לאו דווקא. לעיתים יש שינוי מהיר שיספק אותכם וישאר לאורך זמן. לעיתים תרגישו שההתקדמות מתפוגגת לאחר זמן מה ויש צורך אחת לתקופה במפגשים לחזק את השינוי שהושג. לעיתים השינוי יגיע באיטיות וידרוש תהליך ממושך וסבלנות. יהיו מפגשים שתצאו מהם בתחושת הקלה ויהיו מפגשים שתצאו מהם בחוויה של קושי וכבדות. יכול להיות שתרגישו שלא הובנתם בפגישה או שדברים יתעוררו לאחר הפגישה – כל אלה חשוב שתעלו בפני.

איך נדע שהגיע זמן סיום?

הסיום תלוי בעיקר במטרת העבודה. מפעם לפעם נעצור לבחון את השאלה – האם אנחנו ממשיכים או שהתהליך הסתיים. פה חשובה הכנות שלכם והתחושה שלכם. אני מצידי אתן את נקודת המבט שלי ואתם תהיו מוזמנים להתייחס אליה גם. סיום התהליך נתון בסופו של דבר להחלטתכם.

כמה עולה פגישה?

פגישה עולה 390 ש"ח. כשזו הפגישה הראשונה היא אורכת שעה וחצי.

לאחר מכן הפגישות הן בנות כשעה.

ניתנת הנחה של 10% למשפחות עם הורה עצמאי (יחידני / חד הורי).

התחלת טיפול או הדרכה
?מי ומה יהיה במפגשים
?כמה עולה פגישה
תמי סמיש-נמליך
bottom of page