top of page

מוזמנים להכיר - קצת על עצמי

תמי סמיש-נמליך

שמי תמי, ואני מטפלת משפחתית וזוגית, מוסמכת מטעם האגודה לטיפול משפחתי, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בעבודה סוציאלית. בין שני אלה גם למדתי חינוך פתוח ניסויי (חפ"ן) עם הגיל הרך ועסקתי שלוש שנים בחינוך מתוך רצון להרחיב את ההכרות עם הגיל הצעיר. במהלך השנים לצד "הלימודים המסודרים", בחרתי להשתלם בימי עיון רבים ומעניינים שעסקו בהורות, בחינוך, בילדים, בטיפול דינמי, בטיפול זוגי, בטיפול דיאדי (הורה-ילד) וכן בסוגיות ספציפיות (כמו משפחות בתהליכי גירושים, הורות לתאומים, דכאון לאחר לידה, בעיות שינה ואכילה, פגיעות מיניות, ילדים ללא עורף משפחתי ועוד). עבדתי עם הורים הן כיחידים, הן כזוגות והן כמשפחות. לפעמים העבודה היתה באופן אישי ולפעמים במפגשים קבוצתיים. כשעברתי הכשרה לימודית דו שנתית בטיפול התנהגותי קוגנטיבי (CBT) עם ילדים ונוער, הצטרפתי לצוות טיפול בפעוטות עם פוסט טראומה, עבדתי כמטפלת במרפאה לטיפול קוגנטיבי התנהגותי עם ילדים צעירים, ואף עברתי הכשרה בטיפול בפוסט-טראומה במבוגרים בגישתה של פרופ' עדנה פואה - חשיפה ממושכת (PE). כיום אני דוקטורנטית בביה"ס לעבודה סוציאלית באונברסיטת תל-אביב, מרצה בחוג לעבודה סוציאלית במכללת תל-חי ואף מקדמת מיזם לטובת משפחות שבהן פוסט-טראומה של ההורים פוגעת ביכולת ההורית שלהם. 

אני חברה בארגונים מקצועיים שמעשירים ומלווים את עבודתי - האגודה לטיפול משפחתי וזוגי, האגודה לטיפול קוגנטיבי התנהגותי (איט"ה) ואיגוד העובדים הסציאליים. במסגרות שונות עבדתי עם אנשי מקצוע שחלקם הדרכתי וחלקם ניהלתי.

למה אני מתמקדת בראשית ההורות והילדות?

כבר בתקופת התואר הראשון שלי בפסיכולוגיה (בסוף שנות השמונים) ידעתי שאני רוצה להתמקד בעיקר בעבודה עם הורים וילדים בראשית ההורות, קרי בשנות הגיל הרך.

למה? כי זו התקופה בה אנחנו מממשים את הצעדים הראשונים להורות שלנו, כי כאשר יש קושי בהורות בשלב הזה לעיתים זה "גלגל מסתובב" או שיחזור בינדורי של דינמיקה שנמשכת לאורך דורות אחורה ואני רוצה להיות שם ולתת לכם אפשרות לבדוק האם אתם רוצים לרדת מאותו גלגל ואיך ניתן לעשות זאת. כי הורות רק מתחילה כשמתכננים הריון ולא נגמרת עד שאנחנו עוצמים את עינינו לעד, כך שיש לנו פוטנציאל של הרבה שנות הורות שיכולות להיות עם יותר הנאה וצמיחה או עם יותר כאב וחוסר סיפוק. כי יש לנו הכוח להשפיע על כך - זה לא גזרת גורל.

כך הבנתי שאני רוצה להשקיע את מלוא יכולותיי ומשאביי בשלב שהוא הבסיס, ההתחלה המעשית של ההורות, ההתחלה של הילדות, של מערכת היחסים ביניהם ושל מבנה ודינמיקת המשפחה. זהו שלב שאם נשקיע בו, גדלים הסיכויים כי נחסוך לעצמנו ולילדינו קשיים בהמשך ההורות וההתפתחות. אני גם מאמינה שהמערכת המשפחתית היא המערכת הרגשית המרכזית בחיים שלנו ולכן אימצתי אותה כנקודת מבט עיקרית בעבודה הטיפולית שלי.

מגיע להורים ומגיע לילדים להנות ולצמוח בתוך חויות חייהם, ואני מאמינה ויודעת כי זה אפשרי – בעבודה משותפת שלעיתים יש בה מקומות של כאב וקושי ולעיתים נחת ורגיעה, בנכונות לשתף ולבחון את מה שמוביל אותנו ומשפיע עלינו לפעול ולהרגיש כפי שאנחנו, ובעזרת תמיכה והכוונה מקצועיים ורגישים.

 

מקומות בהם עבדתי

במשך השנים עבדתי בתפקידים שונים שסובבים את התחום של ההורות והילדות:

  • עו"ס ומטפלת פרטנית ודיאדית עם אמהות בגיל הינקות (על רקע של פגיעות בתקופת הילדות שלהן עצמן  - פגיעות מיניות, אלימות פיסית, אלימות רגשית)

  • מטפלת משפחתית וזוגית בתחנה לטיפול משפחתי (התמחות - זוגות בתהליך גירושים או לאחריו, הורים לילדים בגיל ההתבגרות ואף הבגרות, עסקתי בהתמודדות משפחתית עם הליך רפואי שכלל סכנת חיים ובהתמודדות עם פוסט טראומה בעקבות ארועי חיים, אלימות במשפחה או פגיעות מיניות)

  • רכזת תוכנית הדרכת טיפוח פעוטות

  • ניהול והדרכה במרכז להורים ואנשי מקצוע בנושא התפתחות תאומים

  • ניהול של צוות טיפולי של ילדים ומשפחותיהם

  • מרפאה לטיפול קוגנטיבי התנהגותי לילדים צעירים (התמחות - פוסט-טראומה, קשיי התנהגות, הפרעה קומפולסיבית - טורדנית OCD, אנקופרזיס, הפרעת חרדה, ויסות רגשי, טריכוטילומניה)

מכל אלה, בשילוב ההתנסויות האישיות שלי כאמא, למדתי והעשרתי את ההכרות שלי עם עולם ההורות בזוויות שונות, ותמיד נותר בי הצורך לעבוד עם הורים ובתחילת חיי הילדים.

במסגרות העבודה השונות פגשתי הורים עם שאלות ומצוקות מגוונות – לעיתים השאלות היו סביב קשיים שנוגעים ישירות לילדים, לעיתים היו אלה שאלות סביב תחושות פנימיות של ההורה או קשיים בתפקוד ההורי. לעיתים עלה קושי זוגי סביב ההורות ולעיתים משהו של האדם עם עצמו. 

אשמח להכיר גם אותכם.

שלכם ובשבילכם

תמי

bottom of page